Los verbos franceses tán clasificaos en trés conxugaciones (en francés: conjugaisons), que tán determinaes polos siguiente aspeutos: la terminación del infinitivu (i.e., -er, -dir o -re); la terminación de la primer persona del presente d'indicativu, y la terminación del xerundiu. Esisten tamién munchos verbos irregulares (cuasi toos allugaos nel 3ᵉʳ grupu), de los cualos avoir, être y faire son los más utilizaos.

Verbos auxiliares En francés esisten dos verbos auxiliares: avoir y être. El verbu avoir correspuende al español 'haber' cuando s'utiliza pa formar los tiempos compuestos de los verbos transitivos y de la mayoría de los intransitivos (j'avais chanté, 'había cantáu'); amás, equival al español 'tener' cuando s'usa de forma transitiva (j'ai faim, 'tengo fame'; ils ont plusieurs maisons, 'tienen delles cases'). Toma'l sentíu de 'faer' cuando da noción de tiempu (il y a vingt ans, 'va venti años'). + Conxugación del Verbu avoir Forma Simple Forma Compuesta Infinitivu avoir avoir eu Xerundiu en ayant en ayant eu Participiu de Presente ayant ayant eu Participiu de Pasáu eu — Manera Tiempu Je (j') El to Il Nous Vous Ils Indicativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente ai as a avons avez ont Pretéritu Imperfectu avais avais avait avions aviez avaient Pasáu Simple eus eus eut eûmes eûtes eurent Pasáu Compuestu ai eu as eu a eu avons eu avez eu ont eu Pasáu Anterior eus eu eus eu eut eu eûmes eu eûtes eu eurent eu Pretéritu Pluscuamperfeutu avais eu avais eu avait eu avions eu aviez eu avaient eu Futuru aurai auras aura aurons aurez auront Futuru Anterior aurai eu auras eu aura eu aurons eu aurez eu auront eu Condicional Simple aurais aurais aurait aurions auriez auraient Condicional Compuestu aurais eu aurais eu aurait eu aurions eu auriez eu auraient eu Suxuntivu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente aie aies ait ayons ayez aient Pretéritu Imperfectu eusse eusses eût eussions eussiez eussent Pretéritu Perfectu aie eu aies eu ait eu ayons eu ayez eu aient eu Pretéritu Pluscuamperfeutu eusse eu eusses eu eût eu eussions eu eussiez eu eussent eu Imperativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente — aie — ayons ayez — Pasáu — aie eu — ayons eu ayez eu — El verbu être correspuende al español 'haber' cuando s'usa na construcción de los tiempos compuestos de los dieciséis verbos de movimientu (en francés: verbes de mouvement)Estos dieciséis verbos son: aportar, monter, sortir, venir, aller, naître, retouner, revenir, descendre, entrer, rentrer, tomber, rester, arriver, mourir, y partir. y de tolos verbos pronominales y los derivaos de los dieciséis anteriores (anque esta regla ye duldosa); tamién equival al español 'ser' cuando s'usa pa la construcción de la voz pasiva (il est apprécié par tous, 'ye apreciáu por toos') y cuando indica la esistencia, l'estáu o la permanencia (je suis heureux, 'soi feliz'). Nesti últimu casu, tamién toma'l sentíu de 'tar' (el to ye au bureau, 'tas na oficina'). + Conxugación del Verbu être Forma Simple Forma Compuesta Infinitivu être avoir été Xerundiu en étant en ayant été Participiu de Presente étant ayant été Participiu de Pasáu été — Manera Tiempu Je (j') El to Il Nous Vous Ils Indicativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente suis ye est sommes êtes sont Pretéritu Imperfectu étais étais était étions étiez étaient Pasáu Simple fus fus fut fûmes fûtes furent Pasáu Compuestu ai été as été a été avons été avez été ont été Pasáu Anterior eus été eus été eut été eûmes été eûtes été eurent été Pretéritu Pluscuamperfeutu avais été avais été avait été avions été aviez été avaient été Futuru serai seras sera serons serez seront Futuru Anterior aurai été auras été aura été aurons été aurez été auront été Condicional Simple serais serais serait serions seriez seraient Condicional Compuestu aurais été aurais été aurait été aurions été auriez été auraient été Suxuntivu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente sois sois soit soyons soyez soient Pretéritu Imperfectu fusse fusses fût fussions fussiez fussent Pretéritu Perfectu aie été aies été ait été ayons été ayez été aient été Pretéritu Pluscuamperfeutu eusse été eusses été eût été eussions été eussiez été eussent été Imperativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente — sois — soyons soyez — Pasáu — aie été — ayons été ayez été — Hai de solliñar que los verbos que se conxuguen con être faen concordanza ente'l suxetu (singular o plural, masculín o femenín) y el participiu: Il est tombé ([él] cayó) frente a Elle est tombée ([ella] cayó) Ils sont tombés / Elles sont tombées (cayéronse/cayeron [ellos / elles]) Je suis allé / Je suis allée (fui [yo = masculín/femenín]) Nous sommes sortis / Nous sommes sorties (nós/nós salimos/salimos) El to t'es llavé / El to t'es lavée (te llavasti/llavasti [tu = masculín/femenín]) Per otru llau, los que se conxuguen con avoir nun faen concordanza col suxetu: J'ai mangé (comí) Il a vu ([él] vio) Elle a vu ([ella] vio) Nous avons fait (fiximos)

Verbos de la Primer Conxugación Los verbos de la primera son toos aquellos verbos que terminen en -er nel infinitivu, y en -e na primer persona del indicativu. Tolos verbos d'esti grupu son regulares sacante aller (dir) y envoyer (unviar), anque dalgunos tienen ciertos cambeos ortográficos: Los verbos acabaos en -cer (V.G.: lancer, 'llanzar') nel infinitivu tomen una cedilla na c delantre de a o o (il llance; nous lançons). Nos verbos acabaos en -ger (V.G.: manger, 'comer') nel infinitivu añade una y delantre de a o o (je mangeai; nous mangeons). Los verbos acabaos en -eler (V.G.: appeler, 'llamar'; modeler, 'modelar') o -eter (V.G.: jeter, 'refundiar'; acheter, 'mercar') nel infinitivu doblen la l o la t delantre d'una y muda (el to appelles; il jette), o tomen un acentu grave sobre dicha y (j'achète; elle modèle). Los verbos acabaos en -yer (V.G.: appuyer, 'sofitar') nel infinitivu sustitúin la y por una i delantre de y muda (il appuie). Sicasí, los verbos acabaos en -ayer (V.G.: payer, 'pagar') pueden bien faer el cambéu (il paie), bien caltener la y (il paye), y aquéllos terminaos en -eyer (V.G.: grasseyer, 'pronunciar guturalmente la lletra "r"') nun sufren cambéu dalgunu (il grasseye). Los verbos terminaos en -ier (V.G.: prier, 'rezar') nel infinitivu tienen dos i siguíes tantu nel imperfectu d'indicativu como nel presente de suxuntivu de la 1ª y 2ª persona del plural (nous priions; que vous priiez). Los verbos que tienen una y muda (V.G.: soulever, 'llevantar') o una é zarrada (V.G.: préférer, 'preferir') na penúltima sílaba del infinitivu, camuden estes vocales por una è abierta cuando la sílaba siguiente ye muda (je soulève; ils préfèrent). + Modelu de ConxugaciónVerbu chanter (raíz: chant-) Forma simple Forma compuesta Infinitivu chanter avoir chanté Xerundiu en chantant en ayant chanté Participiu de Presente chantant ayant chanté Participiu de Pasáu chanté — Manera Tiempu Je (j') El to Il Nous Vous Ils Indicativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente chanty chantye chanty chantons chantez chantent Pretéritu Imperfectu chantais chantais chantait chantions chantiez chantaient Pasáu Simple chantai chantas chanta chantâmes chantâtes chantèrent Pasáu Compuestu ai chanté as chanté a chanté avons chanté avez chanté ont chanté Pasáu Anterior eus chanté eus chanté eut chanté eûmes chanté eûtes chanté eurent chanté Pretéritu Pluscuamperfeutu avais chanté avais chanté avait chanté avions chanté aviez chanté avaient chanté Futuru chanterai chantyeres chantyera chanterons chanterez chanteront Futuru Anterior aurai chanté auras chanté aura chanté aurons chanté aurez chanté auront chanté Condicional Simple chantyerais chantyerais chanterait chanterions chanteriez chanteraient Condicional Compuestu aurais chanté aurais chanté aurait chanté aurions chanté auriez chanté auraient chanté Suxuntivu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente chanty chantye chanty chantions chantiez chantent Pretéritu Imperfectu chantasse chantasses chantât chantassions chantassiez chantassent Pretéritu Perfectu aie chanté aies chanté ait chanté ayons chanté ayez chanté aient chanté Pretéritu Pluscuamperfeutu eusse chanté eusses chanté eût chanté eussions chanté eussiez chanté eussent chanté Imperativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente — chanty — chantons chantez — Pasáu — aie chanté — ayons chanté ayez chanté — + Modelu de ConxugaciónVerbu arriver (raigañu: arriv-) Forma Simple Forma Compuesta Infinitivu arriver être arrivé (e)(s) Xerundiu en arrivant en étant arrivé Participiu de Presente arrivant étant arrivé (e)(s) Participiu de Pasáu arrivé — Manera Tiempu Je (j') El to Il Nous Vous Ils Indicativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente arrivy arrivye arrivy arrivons arrivez arrivent Pretéritu Imperfectu arrivais arrivais arrivait arrivions arriviez arrivaient Pasáu Simple arrivai arrivas arriva arrivâmes arrivâtes arrivèrent Pasáu Compuestu suisarrivé (e) yearrivé (e) estarrivé (e) sommesarrivé (e) s êtesarrivé (e) s sontarrivé (e) s Pasáu Anterior fusarrivé (e) fusarrivé (e) futarrivé (e) fûmesarrivé (e) s fûtesarrivé (e) s furentarrivé (e) s Pretéritu Pluscuamperfeutu étaisarrivé (e) étaisarrivé (e) étaitarrivé (e) étionsarrivé (e) s étiezarrivé (e) s étaientarrivé (e) s Futuru arriverai arrivyeres arrivyera arriverons arriverez arriveront Futuru Anterior seraiarrivé (e) serasarrivé (e) seraarrivé (e) seronsarrivé (e) s serezarrivé (e) s serontarrivé (e) s Condicional Simple arrivyerais arrivyerais arriverait arriverions arriveriez arriveraient Condicional Compuestu seraisarrivé (e) seraisarrivé (e) seraitarrivé (e) serionsarrivé (e) s seriezarrivé (e) s seraientarrivé (e) s Suxuntivu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente arrivy arrivye arrivy arrivions arriviez arrivent Pretéritu Imperfectu arrivasse arrivasses arrivât arrivassions arrivassiez arrivassent Pretéritu Perfectu soisarrivé (e) soisarrivé (e) soitarrivé (e) soyonsarrivé (e) s soyezarrivé (e) s soientarrivé (e) s Pretéritu Pluscuamperfeutu fussearrivé (e) fussesarrivé (e) fûtarrivé (e) fussionsarrivé (e) s fussiezarrivé (e) s fussentarrivé (e) s Imperativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente — arrivy — arrivons arrivez — Pasáu — soisarrivé (e) — soyonsarrivé (e) s soyezarrivé (e) s — + Modelu de ConxugaciónVerbu se laver (raigañu: lav-) Forma Simple Forma Compuesta Infinitivu se laver sêtre lavé (e)(s) |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Xerundiu |colspan="3" align="center" | en se lavant | colspan="3" align="center" | en sétant lavé |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Participiu de Presente |colspan="3" align="center" | se lavant | colspan="3" align="center" | sétant lavé (e)(s) |- ! colspan="2" bgcolor="LightCyan" | Participiu de Pasáu |colspan="3" align="center" | lavé | colspan="3" align="center" | — |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Manera | bgcolor="LightCyan" align="center" | Tiempu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Je | bgcolor="LightCyan" align="center" | El to | bgcolor="LightCyan" align="center" | Il | bgcolor="LightCyan" align="center" | Nous | bgcolor="LightCyan" align="center" | Vous | bgcolor="LightCyan" align="center" | Ils |- ! rowspan="10" bgcolor="LightCyan" align="center" | Indicativu | bgcolor="LightCyan" align="center" | Presente | align="center" | me lavy | align="center" | te lavye | align="center" | se lavy | align="center" | nous lavons | align="center" | vous lavez | align="center" | se lavent |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pretéritu Imperfectu | align="center" | me lavais | align="center" | te lavais | align="center" | se lavait | align="center" | nous lavions | align="center" | vous laviez | align="center" | se lavaient |- | bgcolor="LightCyan" align="center" | Pasáu Simple | align="center" | me lavai | align="center" | te lavas | align="center" | il lava | align="center" | nous lavâmes | align="center" | vous lavâtes | align="center" | se lavèrent |-