Les llingües indouráliques conformen una hipotética macrofamilia qu'arrexunta a les llingües indoeuropees coles llingües uráliques (o uraloyucaguiras). Esta hipótesis ta basada en semeyances morfolóxiques y de léxicu, anque la opinión predominante de la comunidá llingüista ye que la evidencia sería insuficiente..

Esti grupu foi propuestu primero por Vilhelm Thomsen en 1869Pedersen, Holger. 1931. Linguistic Science in the Nineteenth Century: Methods and Results, translated from the Danish by John Webster Spargo. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. y foi sofitada por estudiosos como Sweet, Pedersen, Collinder, Cowgill, Schindler, Helimski y Klingenschmitt. Sweet (1900) defende l'orixe común de "arios" y "ugrios", porque magar puede haber duldes na influencia de los préstamos nel léxicu, difícilmente les sílabes derivaes y terminaciones personales de los verbos pueden emprestase d'alcuerdu a la filoloxía comparada.Sweet, Henry. 1900. The History of Language. London: J.M. Dent & Co. (Reprinted 1901, 1995, 2007.) ISBN 81-85231-04-4 (1995) ISBN 1-4326-6993-1 (2007)

Evidencies Los argumentos más frecuentes basar na semeyanza morfolóxica atopada por casu nos raigaños pronominales, marques de casos, pronomes interrogativos, un orde SOV y otros marcadores menos obvios, según semeyances en sistemes de conxugación de verbos, que son malo de tresmitir por aciu préstamos.

Tamién s'atopen semeyances nel léxicu, sicasí, tomar en cuenta que les llingües uráliques tuvieron en contautu con una socesión de llingües indoeuropees mientres milenios, polo que se debe dicernir ente préstamos, coincidencies y posibles cognados.

Propónse los siguientes cognadosː GlosaIndoeuropéuUrálicu primer persona singular *-m *-m primer persona plural *-me *-me segunda persona singular *-s (activu), *-tHa (perfectu) *-t segunda persona plural *-te *-te acusativu *-m *-m ablativu *-od *-ta nominativu–acusativu plural *-ye (nominativu plural) *-n̥s (acusativu plural) 15 < *-m̥ (ac.sg.) + *-(e) s (pl.) *-t oblicuu plural *-i (pronominal plural, como en *we-i- 'nós', *to-i- 'esos') *-i dual *-H₁ *-k 'y' (conxunción postpuesta) *-kʷe *-ka ~ *-kä 'non' (partícula negativa) *ne *ne 'yo, me, mi, el mio/mio' *eǵoH 'yo' (nominativu) *mebhi 'me' (dativu) *me 'mi' (acusativu) *mene 'el mio/mio' (xenitivu) *mun, *mina 'tu, te, tí, el to/to' *tu 'tu' (nominativu) *tébhi 'te' (dativu) *twe 'tí'(acusativu) *tewe 'el to/to' (xenitivu) *tun, *tina tercer persona singular *so 'esto, él/ella' (nominativu singular animáu) *sä 'él/ella, ello' pronome demonstrativo *to- 'esto, eso' *tä 'esto', *to 'eso' 'quién?' (pronome interrogativu) *kʷi- ~ *kʷe- ~ *kʷo- 'quién?, qué?' *kʷi/e/o- + -ne 'quién?, qué?' *ki ~ *ke ~ *ku ~ *ko 'quién?, qué?' *ken 'quién?' 'un' *Hoi-no- *ükte 'dar' *deH₃- *toHi- 'dir' *kʷelH- *kulki- 'llavar' *mozg- *mośki- 'tiestu' *pot- || *pata|- | 'amugar', 'agua' || *wed- 'moyar', *woder- 'agua' || *weti 'agua' |- | 'nome' || *nomen- || *nimi |- | 'pez' || *kʷalo- 'pez grande' || *kala 'pez' |- | 'cuñada' || *galou- 'hermana del maríu' || *kälɜ 'cuñada' |- | 'enforma' || *pḷlu- 'enforma' || *paljɜ''' 'gruesu, enforma'

Parentescu Acordies con estudios contemporáneos (2013) basaos na reconstrucción de 188 proto-pallabres, les llingües indouráliques apaeceríen hai más de 11.000 años, antes de l'apaición de l'agricultura y perteneceríen de la mesma a la macrofamilia euroasiática conxuntamente con otres families del norte d'Asia, topándose les siguientes rellaciones:Mark Page et al. 2012-2013 Ultraconserved words point to deep language ancestry across Eurasia. PNAS May 21, 2013 vol.110 non.21 8471–8476

Referencies

Categoría:Families de llingües controversiales